CFAES Give Today
Environmental Professionals Network

School of Environment and Natural Resources

CFAES

EPN Event Archive

  1. Tuesday, July 9, 2019 - 7:00am to 2:00pm

    This program featured Jim Reding (AP environmental science teacher, Granville High School), Jeremy King (director of sustainability, Denison University), Brent Sodergren (fish and wildlife biologist, U.S. Fish and Wildlife Service), Geoffrey Smith, PhD (professor of biology, Denison University), Jessica Rettig, PhD (associate professor of Biology and Anderson Endowment director, Denison University), and Brenda Metcalf (executive director, Environmental Education Council of Ohio)

  2. Tuesday, May 14, 2019 - 7:15am to 9:30am

    This program featured Cindy Bond (assistant professor and extension educator at Ohio State University Extension, Guernsey County), Morgan Hughes (co-host of ACES Radio and leader of #TIFOSWEAT and the #SaveTheCrew movement), and Joe Campbell (lecturer of The Ohio State University’s School of Environment and Natural Resources and director of the Environmental Professionals Network)

  3. Monday, April 8, 2019 - 6:00pm to 8:30pm

    This program featured Frances Beinecke (former President, Natural Resource Defense Council), Michelle J. DePass (CEO, Meyer Memorial Trust), and Heather Taylor-Miesle (Executive Director, Ohio Environmental Council)

  4. Tuesday, March 5, 2019 - 7:15am to 11:45am

    This program featured Amy Klei (chief, Ohio EPA’s Division of Drinking & Ground Water), Wayne. W. Carmichael, PhD (professor emeritus, WrightState University), Andrew B. Lindstrom, PhD (research physical scientist, U.S. EPA National Exposure Research Laboratory), and Sarah Lowe (Great Lakes regional coordinator, National Oceanic and Atmospheric Administration)

  5. Tuesday, February 12, 2019 - 7:15am to 9:30am

    This program featured Marcelo Bonta (president, Marcelo Bonta Consulting, LLC)  

  6. Tuesday, January 15, 2019 - 7:15am to 9:30am

    This program featured Jim Schimmer (director, Economic Development and Planning Department for Franklin County), Alana R. Shockey (assistant director, City of Columbus), Jordan Davis (director of Smart Columbus, Columbus Partnership), and William Murdock (executive director, Mid-Ohio Regional Planning Commission)

  7. Tuesday, December 4, 2018 - 7:15am to 9:30am

    This program featured Blake Rafeld (landscape architect, co-owner, Sugargrove Tree Farm (Ashland, Ohio) and former president of the National Christmas Tree Association) and Elizabeth Myers Toman, PhD (lecturer, Ohio State)

  8. Thursday, November 15, 2018 - 7:15am to 9:00am

    This program featured Gabby Reissland JD, RN, CHC (board member, Yay Bikes! and member, Columbus Chapter of Black Girls Do Bike and Major Taylors Cycling Club), Kerstin Carr, PhD (director of planning & nnvironment, Mid-Ohio Regional Planning Commission), and Catherine Girves (executive director, Yay Bikes!)

  9. Tuesday, October 16, 2018 - 7:15am to 9:45am

    This program featured James Evans (project manager, Cleveland Clinic), David Phillips (chief executive officer and administrator, Barnesville Hospital), and Aparna Dial (senior sustainability consultant, The Ohio State University Wexner Medical Center)

  10. Tuesday, September 11, 2018 - 7:15am to 9:00am

    This program featured Christopher J. Winslow, PhD (Lake Erie) (director, Ohio Sea Grant), Rich Batiuk (Chesapeake Bay) (retired associate director for Science, Analysis and Implementation with U.S. Environmental Protection Agency’s Chesapeake Bay Program Office), Theresa Dirksen (Grand Lake Saint Mary’s) (agriculture solutions coordinator, Mercer County), George Bullerjahn, PhD (Sandusky Bay) (professor of Research Excellence, Bowling Green State University), and Lorraine Winters Krzyzewski (Columbus) (watershed manager, Columbus Division of Water)

Pages